ENJOYING stojí na třech pilířích: 

1.) LIDÉ 
Jako psycholog jsem v léčebně půjčoval občas druhým knihy. Byli z nich často nadšení. V jejich životech se ale nic zásadního nezměnilo. Stále to byli titíž lidé, s týmiž zvyky a toutéž náladou.

Sám jsem kdysi jednu knihu napsal – Sedm poselství. A bylo mi líto, že i když pár čtenářů dojala až k slzám, neměla ani ona na zlepšení kvality života kohokoliv žádný podstatný vliv.

Jak jsem psal už v článku, Co jsem se naučil v Domově důchodců, psychiatrické léčebně; od dětí, slavných osobností i od obyčejných lidí aneb 12 způsobů, jak mít teď hned lepší den, nechtěl jsem se smířit s tím, že dobrá nálada a příznivé životní okolnosti jsou jen pro někoho. Že prožívat krize se považuje za normální a mít se dobře naopak z větší či menší části za náhodu.

U některých lidí jsem pak začal pozorovat, že žijí zcela jinak. Jakoby měl každý z nich mimořádně rozvinutou minimálně jednu kvalitu, která činí život lehčím, hravějším, svobodnějším. Začaly se objevovat střípky ENJOYINGU.

To, že se někdo pořád usmívá; dělá v životě, co má rád, je úspěšný nebo dovede žít přítomným
okamžikem – to jsou pochopitelně ale jen střípky něčeho mnohem většího. Neumíme si vůbec představit, jak mimořádné naše možnosti jsou!

K jak velké změně našeho vnímání může dojít, asi nejvýstižněji zobrazuje scéna z filmu Avatár: „Teď je všechno obráceně. Jakože tam venku je skutečný svět a tady to je jenom sen,“ popisuje Jake Sully ohromení z reality planety Pandora.

Mě osobně mrzí, že jsem velkou část života prožil v jakémsi mlhavém, šedém oparu – v černobílém snu. Ale nejde o mě, jde o lidi, kteří prožívají svět v jasných a zářivých barvách. Jde o to, že my všichni jsme jako děti do jisté míry svět podobně vnímali. VŠICHNI MÁME MOŽNOST SE TO ZNOVU NAUČIT.

2.) INFORMACE OD JINÝCH AUTORŮ
ENJOYING vychází z výzkumů stavu plynutí (flow) psychologa Mihalyi Csikszentmihalyiho a dalších studií na poli humanistické a pozitivní psychologie (Abraham Maslow, Carl Rogers, Martin Seligman a další).

Zároveň má blízko ke kvantové fyzice (např. film Co my jen víme?!) a jí spřízněným konceptům (holografická podstata reality Karla Pribrama či pojetí vesmíru v podání spisovatele Richarda Bacha).

ENJOYING čerpá od autorů, kteří experimentovali se svým vědomím (indický politický vůdce Aurobindo Ghoš), kultivovali své srdce (Eduard Tomáš), nebáli se své myšlenky vyjadřovat radikálně (Osho) a především se nechává inspirovat těmi, jejichž postupy fungují a mají moc činit naše životy šťastnějšími, svobodnějšími, radostnějšími (Vadim Zéland, Esther a Jerry Hicks ad.).

ENJOYING nedělí knihy na vědecké a esoterické (duchovní).

Výběr z knih, kterými byl enjoying ovlivněn, najdete zde: Knihy měnící paradigma a pohled na život.

3.) VLASTNÍ PROŽITKY A PROUD INTUICE
Podstatná část myšlenek o ENJOYINGU však ke mně „proudí“ z místa, které můžeme nazvat „sídlem intuice“ – a ještě přesněji „holografickou informační databankou“. Často do mého vědomí vstupují energetické vjemy, které následně převádím do slov.

Zdá se, že lidský mozek není ani tak samotným tvůrcem myšlenek, ale jejich přijímačem, dává jim formu. Sám se nepovažuji za autora v klasickém slova smyslu, ale za prostředníka, skrze něhož informace proudí.

Jakoby ENJOYING už v nějakém prostoru reality existoval. Jako bychom se všichni mohli na místo plné radosti, štěstí, lehkosti, svobody a smíchu hned teď naladit. Jakoby nás to do něj samo vtahovalo.

Možná jste si i vy někdy přečetli knihu, která vás ohromila, a po čase vaše nadšení vyprchalo. Nebo jste na krásném místě zažili s někým něco mimořádného a po návratu domů se život vrátil do starých kolejí. Někdy skutečně není snadné při všech starostech doma a v práci si „vysokou hladinu radosti“ udržet.

Příspěvky na tomto webu by proto měly „napojení na zdroj radosti“ alespoň trochu usnadnit.