zpět na výpis článků

Není jiná cesta, než cesta k lepšímu! / Jiří Hamerský / 08.01.2013

Sedm nejinspirativnějších myšlenek, které zazněly v loňském roce na seminářích Enjoyingu nebo v jeho zákulisí:

1.) „Buď to zcela přijmi, nebo to změň!“ (Iveta Holušková)
 Málokterá myšlenka vystihuje podstatu Enjoyingu tak dokonale. „Přijmout“ znamená ZAMILOVAT se do dané skutečnosti – nikoliv ji trpce snášet. „Změnit“ znamená „OBLÉCT“ se do úžasného pocitu, že chtěné už „máme“. A jít za tím. 
„Negativní pocit“ je tu od toho, aby nám něco ukázal. Je to takový „dobrý posel z nebes“, který říká: „Máš na víc. Právě teď nejsi tím, kým být můžeš.“
Vždy máme na výběr. Buď přijmout, nebo změnit. Uprostřed je rozplizlost, která nás udržuje tam, kde nechceme, nespokojené a frustrované.
 
 2.) „Měj dobrý pocit už teď!“ (Pavel Sládek)
O tom, že napřed čekáme, jak něco dopadne (například nějaká schůzka) a podle výsledku, jsme buď zdrcení, nebo v oblacích, se jednou bude psát v učebnicích jako o psychologickém středověku. „Jak by se měl změnit můj pocit, když budu mít v ruce nějaký papír?“ nechápe Pavel Sládek, který je schopen užívat si to, když jako neznámý člověk jedná s někým společensky nebo profesně mnohem výše postaveným (např. starostou): „Nikdo není o nic více ani méně. Daný člověk určitým způsobem vycítí, že ho beru jako sobě rovného a otevře se, protože je to pro něj nezvyklé.“
Jak myslíte, že jednání vedená s tímto záměrem dopadají? Zvolme si napřed, jak se chceme cítit a teprve pak jděme do akce. Mějme dobrý pocit hned na začátku – a pak si to celé užívejme!
 
3.) „Nech se vést vůlí svého srdce!“ (Karla Miková)
"Pokud se necháme vést vlastní vůlí, jsme někdy považováni za nevděčného, nemilujícího, sobeckého či dokonce zlého člověka," říká Karla Miková. Jen pokud jsme pravdiví k sobě a nekompromisně věrní svému srdci (své vůli), máme ale druhým co nabídnout. Jedině, když ctíme sami sebe, může tu být řeč o lásce. Neboli, jinými slovy, jak ještě dopňuje Kája: „Jedině tehdy, když začnete žít podle VLASTNÍ VŮLE, můžete v sobě najít SKUTEČNOU LÁSKU. Lásku, která nepotřebuje souhlas druhých, nepotřebuje lítost, ani chválu, Budete šťastní sami se sebou, nezávislí na okolí – a budete tím druhé přitahovat jako magnet, protože vycítí, že v sobě máte něco, po čem touží a čeho se nikdy neodvážili ani dotknout.“ 
 
4.) „Bav se tady!“ (Zuzana Švédová)
"Nikdy to tu nebylo lepší,“ říká Zuzka, která jako by se znovu narodila. Kdysi měla velké zdravotní problémy a právě proto si teď všechno užívá. Ukazuje nám, jak je krásné, že můžeme žít. Dýchat čerstvý vzduch. Jíst pomeranče. Tancovat a dělat kotrmelce, psát knihy a být druhým užiteční. „Když člověk není hloupý, nechá si od života ukazovat všechny ty skvělé cesty,“ usměje se na vás tato mladá dáma, zatímco už zřejmě kluše za novým, zábavným projektem.
 
 5.) „Miluj a nic neočekávej!“  (Tomáš Opravil)
 "Opravdová Láska zranit nemůže. Pokud ano, tak to ještě nebyla opravdová Láska," vysvětluje Tomáš. Podle něj není důležité, koho milujeme, ale zda milujeme. Vyzrálý postoj je: "Miluji bez ohledu na to, jestli ty miluješ." Milovat bez očekávání a křečovité snahy získat lásku od toho druhého, nám dává neskutečnou sílu. Čím více se zaměřujeme na lásku, tím více jí navíc v našem životě máme. Podle Toma je láska též nejsilnějším nástrojem magie: "Dokážeš zázraky, ať už budeš dělat cokoliv, dělej to s láskou."
 
6.) „Dej si dobrou pizzu!“ (Ivo Snídal)
Jako doposud jediný se Ivo Snídal zeptal, jestli bude na semináři svačinka. Ivo je fenomenálním příkladem člověka, který kamkoliv přijde, umí si udělat pohodu a cítit se tam dobře. Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by si seminář tolik užíval. „Nějaká káva, nebo jak to tady funguje?“ informoval se, hned jak vešel do sálu. Od začátku až do konce z něj sršela dobrá nálada, vtipně komentoval („Kritiku snesu – ale jen tu pozitivní“) a svou bezprostředností strhl k větší spontánnosti i ostatní.
 
7.)  „Věz, že není jiná cesta, než cesta k lepšímu!“ (G. N.)
Nebojme se konců a nelekejme neúspěchů. Vše směřuje k lepšímu. Od svého narození jsme každým okamžikem bohatší o nové vjemy, dovednosti a prožitky; každým dnem můžeme čerpat ze stále většího rezervoáru zkušeností; každý další vztah, každá další práce a každý další krok znamenají posun k lepšímu. A to i tehdy, když nám připadá, že je vše „horší“ a jde do háje.
Nenechme se nikdy zmást jistou povrchností a nedokonalostí našeho vnímání. Aby mohlo přijít „lepší“, musí napřed to „staré“ odejít. Abychom dosáhli těch nejlepších výsledků, musíme být často napřed upozornění na to, co děláme špatně. Abychom si věcí více vážili, musíme je napřed „nemít“. Nebojme se výzev a nebojme se změn. Nebojme se porážek. Nebojme se ničeho. Jak říká poslední člověk v tomto miniseriálu – dívka přející si zůstat v anonymitě – „Není jiná cesta, než cestak lepšímu."