zpět na výpis článků

Láska nebo vůle? / Karla Miková / 01.06.2012

Věříte, že by Vám touha po lásce mohla bránit ve štěstí?

Za esenci života je považována láska. Jsme šťastní, když můžeme milovat a ještě šťastnější, jsme-li milováni. Díky lásce druhých máme pocit, že za něco stojíme. Cítíme podporu, když to potřebujeme; slova chvály, když se nám něco podaří; či slova lítosti, když trpíme. Nevědomky hledáme lásku neustále a ve všem. Chováme se tak, abychom byli milováni; říkáme věci, o kterých víme, že dotyčný rád slyší. Touha po lásce nás spoutala – díky ní se nikdy nechováme 100% podle své vůle. Chcete něco udělat, ale víte, že tím druhého rozhněváte – pak to raději neučiníte. Chcete něco udělat, ale víte, že tím ztratíte podporu milovaného/milovaných – pak se raději stáhnete. Někdy se možná přeci jen „bouříte“ a necháte se vést vlastní vůlí – pak jste ale považováni za nevděčného, nemilujícího, sobeckého či dokonce zlého člověka. Najednou cítíte, že tady něco nehraje. Nejste milováni, protože jste SAMI SEBOU. Jak je to možné?
 
LIDÉ STÁLE JEŠTĚ NEPOCHOPILI LÁSKU. Nepochopili, že skutečná láska není přesvědčovat druhé o tom, co je pro něj dobré – protože jsou to jen Vaše představy a pro každého je dobré něco jiného. Láska je respektovat druhého, přestože má třeba názory odporující tomu, co vyznáváte. Právě nerespektování a bouření se proti všemu, co je nové či jiné, vytváří svět takový, jaký je. Neustále řešíme, jak se chovají druzí, místo abychom si vyřešili svůj vlastní život a žili sami za sebe. Jenže něco hluboko v nás se samostatnosti bojí. Žít skutečně a jen podle svého citu by znamenalo ztratit přízeň mnohých lidí, ztratit oporu, přestat být oblíbený či být dokonce považován za divného, protože srdce má někdy z pohledu rozumu „divné“ nápady. Neustále hledáme lásku, protože ji nemáme dostatek sami v sobě. Potřebujeme vnější oporu, protože jsme sami sebe postavili na vnějších základech. A pak stačí jen málo a vše se zhroutí. 
 
Dokud si nevybudujete pevný základ sami v sobě, bude pro Vás láska drogou, budete na ni nevědomě závislí - budete NESVOBODNÍ. Žijete tak, abyste si zajistili lásku, ne tak, jak skutečně chcete. Proto je nutné nejdříve žít podle své VLASTNÍ VŮLE – díky tomu v sobě najdete lásku a přestanete ji hledat venku. A co víc, začnete také SKUTEČNOU lásku vysílat. Lásku, která nepotřebuje souhlas druhých, nepotřebuje lítost ani chválu. Budete šťastní sami se sebou, nezávislí na okolí – a budete tím druhé přitahovat jako magnet, protože vycítí, že v sobě nesete něco, po čem touží, ale čeho se nikdy neodvážili ani dotknout.