zpět na výpis článků

Enjoying v otázkách a odpovědích / Jiří Hamerský / 28.03.2012


Podle ENJOYINGU si vše, co se nám děje, vybíráme sami. Bez výjimky. A jediným důvodem, proč se nám v životě nedaří, je, že zatím tento proces výběru dostatečně neovládáme. Můžeme se to někdy naučit? Existuje způsob, který by zvládl každý? Za jak dlouho očekávat v ENJOYINGU první výsledky? Na tyto a další otázky odpovídá tento článek.
 
1.) Co přesně znamená ENJOYING?
ENJOYING se z angličtiny překládá jako „radování se (z čeho), těšení se (čemu), užívání si (čeho)“. Obsahuje v sobě podstatné jméno JOY (= radost). ENJOYING přináší do života více smíchu, více lehkosti, více síly. Jde o novou úroveň radosti, běžnou na této planetě zatím nemnoha lidem. 
 
2.) ENJOYING říká, že máme cítit jenom pozitivní emoce?
To by bylo pokrytecké. A hloupé. Jak může někdo tvrdit, co máme cítit? Možná že tou největší úlevou pro někoho může být nyní dovolit si prožít veškerý svůj potlačovaný smutek. Mít v očích slzy je navíc velmi lidské. Očišťuje to a otevírá srdce.
 
3.) Jak podle ENJOYINGU zareagovat, když se nám stane něco opravdu hodně zlého?
Bez pochopení toho, jak funguje tento vesmír, bývá většinou hodně těžké nepříjemnou situaci vůbec přijmout. Nestavme se ale, prosím, nikdy do role oběti. Také se za nic neobviňujme. 
Možná to někomu bude připadat jako science-fiction, ale můžeme nastavit svou psychiku tak, že každá „chyba“, každý „nezdar“ a každá „bolest“ nás nejenže vnitřně posílí, ale přinesou nám o nás samých spoustu nových, konkrétních informací. Všechno se v ten moment stává dobrodružstvím, výzvou – život nás navzdory „ranám osudu“ začne nesmírně bavit. 
 
4.) Cílem ENJOYINGU je dosažení toho, co chceme. Není to sobecké?
Pokud nazýváte sobectvím, že sami rozkvetete, bude se vám dařit a začnete se o své štěstí a radost dělit s ostatními, pak s vámi souhlasím – je to sobecké. Osobně však neshledávám nic ušlechtilého ani krásného na tom, když někdo nevyužívá dary, které pro tento život dostal. Opravdová pokora není o tom popírat sám sebe, ale naopak v sobě najít a navenek projevit to nejlepší.
 
5.) Je ale vůbec možné zažívat přesně to, co si přejeme? 
Neexistuje jediný důvod, proč by to nemohlo být ještě lepší! My lidé nedokážeme svým omezeným rozumem postihnout všechny možnosti, které jsou nám v daném okamžiku k dispozici. Vždy tu bude prostor pro překvapení. Pro zdánlivě neuvěřitelné souhry okolností. 
Pokud se dostaneme do radostného víru, věci se začnou dít jakoby úplně samy. Začnou se před námi otevírat jedny dveře za druhými, události do sebe budou zapadat a budou načasované způsobem, jaký by žádný člověk na světě nedokázal nikdy vymyslet. A v tom je život neuvěřitelně krásný.

6.) Na světě to ale nechodí tak, aby měl každý to, co by si přál! Dokonce je to většinou naopak…
Ve středověku, uprostřed několikadenní bitvy, také nebývalo večer ve stanu běžné používat Skype nebo si na facebooku chatovat s manželkou.
Věřím, že právě dnešní generace, která odmalička pracuje s internetem, se už nedá opít žádnou primitivní náboženskou nebo politickou ideologií. 
Internet není o tom, že vám československá televize určí v kolik a na co se máte dívat. Volíte si sami, co chcete a kdy. Aniž jste si toho možná vědomi, život v mnohem větší míře utváříte. Chápete, že si můžete vytvořit nekonečné množství profilů, emailových adres a domén. Víte, že ta síť se neustále rozšiřuje. Víte, že když se nepřipojíte, nic nezískáte. Víte, že když si přejete nějakou informaci, prostě na ni kliknete a neřešíte, jestli je to možné. 
Analogicky podobně to funguje i v životě. Až na to, že většina věcí trvá pomaleji. Na kvantové úrovni jsme navzájem propojeni víc, než se na první pohled zdá. Celý vesmír je založen na neustále expanzi. A vše, co se nám děje, si vybíráme sami. Bez výjimky. Jediným důvodem, proč se nám v životě nedaří, je, že zatím tento proces výběru dostatečně neovládáme. 
 
7.) V čem je ENJOYING vlastně jedinečný?
Jestli je ENJOYING jedinečný nebo ne, nechť posoudí ostatní. Eiffelova věž o sobě netvrdí, že je krásná. Západ slunce nemusí sám sebe vychvalovat. Lidé, kterých si vážím, se nepovažují za něco mimořádného. Prostě jen dělají věci rádi.

8.) Jak ENJOYING funguje? Co všechno se v rámci něho můžeme naučit?
Čtyři jednoduché techniky – čtyři „pomůcky“, pomocí nichž nejenže začneme svět vnímat jinak, ale hlavně se dostaneme na jakoby úplně novou životní dráhu. Vtip je v tom, že nemusíme čekat, až se realita života přizpůsobí našim přáním. I v těch nejnuznějších podmínkách se můžeme začít cítit dobře hned teď. Je to velké klišé, ale všechno je opravdu „o hlavě“. Chce to pouze naučit se náš software správně používat. 
Troufám si říci, že v ENJOYINGU není nic umělého. Vše je odpozorované – od dětí, moudrých lidí, mimořádných a úspěšných osobností; většina technik je dnes už podpořena i seriózními psychologickými výzkumy. 
Nehledejme v tom složitost. Myslím si, že život je příliš krátký na to, zaobírat se množstvím zbytečných definic a složitých postupů. Ovládněme dvě, tři, čtyři malé věci dokonale a náš život se změní k nepoznání.
 
9.) Kdy můžeme u ENJOYIGNU očekávat první pozitivní výsledky?
Pokud je jakýkoliv systém opravdu účinný, musíte cítit jeho reálný přínos už od samého začátku. 
Když přijdete na jazykový kurz, většinou se hned v prvních minutách naučíte první hlásky, potom slova a zanedlouho jste schopni tvořit jednoduché věty. Podobně v ENJOYINGU už od začátku pocítíte, že se něco ve vás začíná měnit. 
Tak jako nemůže ale nikdo očekávat, že bude za týden mluvit jako rodilý mluvčí, ani vaše životní podmínky se pochopitelně kompletně nezmění během pár dní. To by odporovalo fyzikálním zákonům. Nový dům prostě nepostavíte za tři týdny. A podobně by pro vaši nervovou soustavu byla příliš velká zátěž, kdyby se měla okamžitě změnit celá vaše osobnost.

V ENJOYINGU je však důležitější než dosažení cíle, radost z cesty k němu. Život by nás měl bavit. Pokud se necítíme dobře, je to proto, že právě teď neprožíváme to nejlepší, co můžeme a co je v našich možnostech. A to je škoda.